Szkoła przystąpiła do projektu: "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie. 13.12.1981 - Pamiętamy".
KĄCIK PATRIOTYCZNY
W ramach realizacji działań z projektu„GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE. 13.12.1981. PAMIĘTAMY”, w szkole przygotowano kącik patriotyczny o tematyce stanu wojennego. Uczniowie naszej szkoły, szczególnie ci z klasy VII i VIII mają okazję, aby poznać tę historię sprzed 40 lat. Dla wszystkich odwiedzających naszą szkołę jest to miejsce, gdzie można się na chwilę zatrzymać i przypomnieć sobie ten okres w historii, który dla większości osób był czasem strachu i niepewności o przyszłość.
Konkurs
Jednym z działań projektu był również udział uczniów w konkursie literackim „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”. Pracę konkursową przygotowała Amelia Menżyk, uczennica klasy VII, która przeprowadziła wywiad ze swoimi dziadkami na temat życia i funkcjonowania ludzi w okresie stanu wojennego. Życzymy powodzenia w konkursie!
16 listopada 2021 roku uczniowie klasy VII i VIII obejrzeli film pt. „Nie zabierajcie Mamy” opowiadającego o historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w czasie stanu wojennego w Polsce.
18 XI – w klasie VIII, a 19 XI – w klasie VII zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne o tematyce okresu stanu wojennego w Polsce. Podczas zajęć wykorzystano materiały z teki edukacyjnej. Uczniowie byli zaciekawieni tematyką zajęć tym bardziej, że mogli posłuchać relacji nauczycieli będących świadkami stanu wojennego.
Wystawa „Czas apokalipsy. Stan wojenny 1981 – 1983”
W centrum Raciborza, przy kościele farnym została otwarta i udostępniona plenerowa wystawa „Czas apokalipsy. Stan wojenny 1981 – 1983”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Jest ona efektem współpracy wiceministra sprawiedliwości Michała Wosiaoraz dyrektora raciborskiego Zakładu Karnego, ppłk. Macieja Koniora. Otwarcie wystawy odbyło się 12 XII 2021 roku, z udziałem m.in. prezydenta Raciborza Dariusza Polowego, rektora PWSZ dr. Pawła Strózika, wiceprezydenta Raciborza Dominika Koniecznego, radnych miejskich i powiatowych oraz działaczy społecznych związanych z Solidarnością. Na tę uroczystość zaproszony został również dyrektor naszej szkoły Franciszek Marcol. Wystawa opowiada o jednym z najbardziej tragicznych okresów z najnowszej historii Polski. Składają się na nią archiwalne ilustracje, które w układzie chronologicznym przedstawiają wybrane wydarzenia lat 1981 – 1983. Ich zbiorowym bohaterem jest społeczeństwo polskie z początku lat osiemdziesiątych. Organizatorzy zapraszają do obejrzenia wystawy do piątku 17 XII 2021 roku.
Wystawa „Stan wojenny”
W dniu 13.12.2021 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lyskach odbyło się otwarcie wystawy z okazji 40-stej rocznicy ogłoszenia stanu wojennego. W uroczystym otwarciu wystawy i przecięciu wstęgi uczestniczył m.in. Wiceminister Sprawiedliwości Pan Michał Woś. Wystawa powstała w celu upamiętnienia wydarzeń z tamtego okresu. Materiały, które zostały zamieszczone na wystawie pochodzą z prywatnych zbiorów
Wójta Gminy Lyski Pana Grzegorza Gryta.
14 grudnia 2021 roku wystawę odwiedzili uczniowie klasy VIII naszej szkoły wraz z opiekunami – p. Stanisławą Gryt oraz p. Wiesławą Durczok. Uczniowie mogli zapoznać się z faktami historycznymi oraz realiami życia codziennego społeczeństwa polskiego tego okresu. Zobaczyli, jaką prasę wtedy wydawano i jakie informacje zamieszczano w gazetach.
KONCERT
15 grudnia 2021 roku w Katowicach odbył się „Koncert z okazji 40 rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” zorganizowany przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia.
Na to przepiękne wydarzenie został zaproszony dyrektor naszej szkoły Franciszek Marcol.
W koncercie wystąpił Chór Polskiego Radia, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia oraz Orkiestra Polskiej Grupy Górniczej KWK Wujek.
Wrażenia muzyczne – niezapomniane a samo miejsce koncertu robiło ogromne wrażenie.
WYSTAWA
Do naszej szkoły dotarła wystawa udostępniona przez IPN , a dotycząca 40 rocznicy ogłoszenia stanu wojennego. Wystawę gościliśmy w szkole już 3 stycznia 2022r. Jednak ze względu na sytuację epidemiczną i trwające nauczanie zdalne, uczniowie mieli możliwość zapoznania się z jej tematyką od 10 – 13 stycznia. Wystawa nosiła tytuł „Przemilczane historie” i przedstawiała zbiór znaczków Poczty Podziemnej lat osiemdziesiątych XX wieku. Podczas zajęć historii uczniowie zapoznali się z wystawą i stwierdzili, że warto było zobaczyć ten zbiór.