22 września 2023 roku obchodziliśmy Święto Szkoły. Uroczystość stała się coroczną tradycją, podczas której pracownicy szkoły oraz uczniowie uczestniczyli w apelu poświęconym historii powstania szkoły oraz upamiętnieniu jej Patrona – ks. Konstantego Damrota. W tym roku obchodzono również rocznicę 160-lecia powstania styczniowego, którą postanowiliśmy połączyć z naszą uroczystością. W wydarzeniu uczestniczył nasz gość specjalny - p. Bożena Adamczyk, która swą pracą jako dyrektor szkoły oraz nauczyciel, zapoczątkowała obchody tego wyjątkowego dnia.
Celebracja rozpoczęła się od wniesienia sztandaru szkoły, na którym z jednej strony widnieje podobizna Patrona ks. Konstantego Damrota, zaś z drugiej strony znajduje się sentencja: „Bóg, honor, ojczyzna”, po czym odśpiewano hymn Polski.
Po zakończeniu części oficjalnej został przedstawiony uczniom okres najcięższy w historii naszego narodu - a mianowicie, kiedy to Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata. Pomimo podziału kraju, Polacy pozostali zjednoczeni duchem – dzięki wierze w Boga, honorze i nadziei o odzyskanie niepodległej Polski, doszło do wybuchu powstania styczniowego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Zryw ten został przybliżony uczniom, nie jako klęska, którą ponieśli powstańcy, ale jako odzwierciedlenie patriotyzmu, wiary, że człowiek ma prawo do posługiwania się ojczystym językiem we własnym kraju oraz wolności. W celu upamiętnienia tego dnia uczennice klas VI oraz VII zaśpiewały piosenkę Adama Asnyka pt. „Miejmy nadzieję”.
Po krótkiej lekcji historii przyszedł czas na ciąg dalszy. Uczennica klasy VII zaprezentowała najważniejsze momenty z okresu, w którym powstało szkolnictwo oraz szkoła w Zwonowicach. Całość została uwieńczona występem zespołu wokalnego klas I-III, który zaśpiewał piosenkę na urodziny szkoły. Następnie odbył się wywiad z człowiekiem, którego podobiznę możemy zobaczyć przy wejściu do placówki – ks. Konstantym Damrotem, duchownym o podwójnym życiu, pisarzem, propagatorem języka ojczystego na Śląsku. Uczeń klasy VII wcielił się w postać Patrona i odpowiadał na zadawane mu pytania przez dziennikarza – ucznia klasy VI. Zabieg ten miał na celu przybliżenie sylwetki pisarza w inny niż dotychczas sposób. Wywiad zakończył się grą na pianinie uczennicy klasy III.
Akademia została przeprowadzona w formie programu telewizyjnego. Nie zabrakło również wyczekiwanej prognozy pogody oraz reklam wymyślonych i odegranych przez uczniów. Z przymrużeniem oka całość została zakończona teleturniejem „Kocham Cię, Szkoło”.
Po uroczystej akademii odbyły się wybory Samorządu Uczniowskiego i jego opiekuna. Każdy uczeń, w tajnych wyborach mógł zagłosować na wybranego kandydata wśród uczniów i nauczycieli. Po zliczeniu przez komisję wszystkich głosów ogłoszono wyniki:
Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Paweł Zientek z klasy VII,
jego zastępcą jest Laura Magiera z klasy V, a sekretarzem została Malwina Niewiadomska z klasy V. Opiekunem Samorządu Uczniowskiego została p. Joanna Rębiś. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy Wszystkim Uczniom za zaangażowanie w przygotowania upamiętnienia tego ważnego dnia.