Galeria zdjęć


Z okazji Jubileuszu 100- lecia szkoły wszystkich zaproszonych gości
i mieszkańców Zwonowic zaproszono do galerii zdjęć. W jej zbiorach znalazły się zdjęcia szkolne udostępnione przez nauczycieli i mieszkańców Zwonowic.

Wyeksponowano zdjęcia z albumów: Pani Marii Masarczyk, Pani Marii Rumin, Pani Urszuli Żyła oraz Państwa Heleny i Bolesława Durczok.

Część zdjęć ze zbiorów Pana Jana Magiery została powiększona i w większym formacie zdjęcia zostały umieszczone na jednej ze ścian galerii, co na odwiedzających robiło ogromne wrażenie.

Korzystając z życzliwości Pani Hiacynty Nosiadek mogliśmy oglądać albumy zdjęć, które zawierały: życie codzienne mieszkańców, zabawy, wesela, tradycje, budowę nowej szkoły, budynki „starej” szkoły i wiele innych ciekawych zdjęć przypominających minione lata. Również dzięki Pani Hiacyncie została wykonana wystawka dawnych podręczników szkolnych
i przyborów: tabliczki do pisania, drewniane piórniki, temperówka, pióro, ekierka.

Wielu z nas przypomniało sobie, jak wyglądały świadectwa w latach 30-tych i 40-tych minionego wieku. Użyczyli je ze swych pamiątek: Państwo Helena i Bolesław Durczokowie oraz Pani Maria Procek (przekazała świadectwo mamy).

Warte obejrzenia były też kroniki szkolne, które sięgają roku 1946 i są prowadzone do czasów obecnych. Każdy z odwiedzających mógł znaleźć swoje szkolne lata w odpowiedniej kronice. Ważne miejsce w galerii zajęła Kronika Jubileuszowa obejmująca wydarzenia lat 1914 – 2014, którą wykonali: Pani Bożena Adamczyk, Pani Hiacynta Nosiadek i Pan Jan Magiera.

Nie zapomniano też o wybitnej osobie Pana Józefa Dudka, który był profesorem na Uniwersytecie Wrocławskim, a który w 1953 roku ukończył szkołę w Zwonowicach. Poświęcono mu miejsce w galerii i można było bliżej poznać jego osobę.

Honorowe miejsce w galerii zajęło zdjęcie patrona szkoły –
KS. KONSTANTEGO DAMROTA.

Wchodząc do galerii zdjęć każdy mógł znaleźć coś, co z pewnością go zaciekawiło i zainteresowało. Podczas uroczystości jubileuszowych goście i mieszkańcy Zwonowic chętnie wchodzili do galerii, podziwiali i przypominali sobie dawne, szkolne czasy. Na wspomnienie szkolnych lat na wielu twarzach pojawiały się uśmiechy oraz łzy wzruszenia.

Materiały wyeksponowane w galerii zostały zebrane i przygotowane przez panie: Wiesławę Durczok i Hannę Dudek.