"Bezpieczni MY - Bezpieczni Razem!"
Internet i relacje internetowe na dobre zadomowiły się w naszym życiu, raczej
nic tego nie zmieni. Potrzeba nabywania umiejętności korzystania z Internetu
jest bardzo ważna dla młodego pokolenia. W szkole uczniowie mają możliwość nabyć te umiejętności oraz uczyć się bezpiecznie z nich korzystać. Organizujemy corocznie
Dzień Bezpiecznego Internetu, uczestniczymy w szkoleniach i warsztatach.
Jednak nasze przedsięwzięcie, które chcemy zgłosić do konkursu to zasada nie przynoszenia i nie korzystania z telefonów komórkowych na terenie szkoły.
Nasze zasady dotyczą wszystkich uczniów, a wprowadzone zostały za zgodą dyrektora szkoły, nauczycieli, rodziców oraz uczniów. Najwięcej wątpliwości mieli uczniowie, jednak z czasem sami przyznają, że pomysł ten jest bardzo trafiony.
Pozwala spędzać przerwy na rozmowach, zabawach, grach koleżeńskich lub odpoczynku. Nawiązanie relacji w bezpośrednim kontekście jest o wiele bardziej wartościowe niż relacje nawiązane w sieci. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego zapytali uczniów oraz nauczycieli o budowanie relacji w sieci i poza nią.
Wniosek był jeden: relacje budowane w sieci są ważne,
ale te budowane poza nią niezastąpione.
Uczniowie zwracali uwagę na odpoczynek na przerwie, wspólne gry, czytanie, uczenie się, zabawa, piłka, rozmowy oraz miłe spędzanie czasu z rówieśnikami. Nie korzystanie z telefonów komórkowych na terenie szkoły to także względy zdrowotne (wzrok, kręgosłup, ruch). Telefony komórkowe pomagają nam w szybkim
kontakcie z rodzicami, koleżankami, jednak relacje nawiązane w bezpośrednim kontakcie są dużo silniejsze
i trwają niejednokrotnie całe życie. Brak telefonów komórkowych w szkole to więcej możliwości na poznanie wartościowych kolegów oraz wspólne zabawy.